Které potraviny Vás mohou ochránit před nádorovým onemocněním?

Víte, že konzumace např. jablek, červeného vína nebo brokolice vás může ochránit před nádorovým onemocněním? V těchto a ve spoustě dalších potravin jsou totiž obsaženy látky, které se mohou podílet na protinádorové ochraně či potlačovat růst nádorových buněk.

Náš dermatolog MUDr. Ondřej Šeda publikoval v časopise Praktický lékař, který vydává Česká lékařská komora, článek o složkách potravin, které mají předpokládaný ochranný účinek proti vzniku či bujení nádorových onemocnění.

V primární prevenci nádorových onemocnění může hrát významnou roli úprava stravovacích zvyklostí. Ta zahrnuje nejen eliminaci rizikových složek potravy, ale také cílený výběr potravin s vysokým obsahem ochranných látek. V článku MUDr. Šedy se dozvíte, jaké ochranné látky se nacházejí v konkrétních druzích ovoce, zeleniny, luštěninách, jedlých houbách, celozrnných potravinách nebo v některých druzích koření. Na ochraně proti nádorovým onemocněním se taktéž podílí střevní mikroflóra a významné místo tak zaujímá i příjem fermentovaných potravin, které byly běžnou součástí jídelníčku našich předků.